Son Peygamber Çocuk Logo

Lütfen Bekleyiniz...

 Haydi söyleyin çocuklar, “Hac ibadeti İslam’ın beş şartından biridir” değil mi? Eğer kutsal topraklara gittiyseniz, siz de görmüşsünüzdür. Kadın, erkek, genç yaşlı, çocuk! Sanki tüm dünya insanları oradadır. Her yerde sarışın, esmer, kumral çocuklar koşuşur dururlar… Hangi dili konuşursa konuşsunlar, herkes Allah’ın rızasını kazanmak için çabalar orada. Hac ibadeti tüm insanların Allah katında eşit ve kardeş olduklarını en güzel ifade eden ibadettir.

Hacca öncelikli olarak zihin ve beden sağlığı yerinde olan ve maddi gücü yetenler gider. Hac yapmak için önce niyet edilir, ihrama girilir. “Lebbeyk Allahümme Lebbeyk” diyerek telbiye getirilir. Telbiye “Buyur Allah’ım buyur, buyur! Senin hiçbir ortağın yoktur. Buyur! Şüphesiz her türlü övgü, nimet, mülk ve hükümranlık Sana mahsustur. Senin ortağın yoktur” anlamını taşır. İhrama giren kişi Arafat’ta vakfeye durur. Yani bayramdan bir gün önce, arefe günü Arafat Dağı’nda bulunur.

Hacerülesved’in hizasından başlayarak Kabe’nin etrafında yedi defa döner. Böylece Kabe’yi tavaf eder. Hz. İbrahim’in eşi Hacer’in, oğlu İsmail’e su bulmak için, Safa ve Merve tepeleri arasında yedi defa gidip gelmesi gibi, bu iki tepe arasında Sa’y yapar. Ve Müzdelife ile Mekke arasında Harem sınırları içinde kalan “Mina” bölgesinde, Kurban Bayramı günlerinde şeytan taşlar. Kurban keser. Ve saçını tıraş ederek ihramdan çıkar. Tüm ibadetler gibi hac ibadeti de düşünen insanlar için büyük anlamlar taşır. Hacda yapılan tüm ibadetler bizlere Hz. Adem’i, Hz. İbrahim’i ve Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’i hatırlatır.